Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin се бори да одржи 35.000 долари

Пазарот на крипто е повторно во црвено со огромни загуби на цени од Solana, Terra, Cardano и други алткоини. Bitcoin се бори за да ја оджи цената на 35 илјади долари.

По вчерашните кратки знаци на заживување на крипто-пазарот, ситуацијата денес повторно изгледа прилично мрачна. Bitcoin е блиску до пробивање под 35.000 долари, додека повеќето алткоини се во многу полоша форма.

Ќе ја видиме ли цената на Bitcoin под 35 илјади долари?

Bitcoin се тргуваше над 43.000 долари минатата недела. Во следните 24 часа, криптовалутата падна за 5.000 долари на минимум во последните шест месеци од околу 38.000 долари.

Цената на Bitcoin падна на својата најниска ценовна позиција од крајот на јули 2021 година на околу 34.000 долари во саботата.

Така што, изгуби речиси 10.000 долари за неколку дена. Неделата се чинеше пооптимистично бидејќи цената на BTC се поврати малку, па дури и надмина 36.000 долари во еден момент. Сепак, се покажа дека се работи за лажен пробив.

Оттогаш, BTC изгуби речиси 3.000 долари и сега е под 35.000 долари. Така што, пазарна вредност на Bitcoin е нешто повеќе од 650 милијарди долари.

BTCUSD. Извор: TradingView

Leave a comment

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,933.93
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,113.74
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 577.45
solana
Solana (SOL) $ 170.86
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,111.16
xrp
XRP (XRP) $ 0.521679
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.48
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.15245
cardano
Cardano (ADA) $ 0.484109
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000025
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 37.18
tron
TRON (TRX) $ 0.123316
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 66,939.94
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.13
chainlink
Chainlink (LINK) $ 16.40
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 476.15
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 7.91
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.713905
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 13.49
litecoin
Litecoin (LTC) $ 84.00
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.92
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.30
dai
Dai (DAI) $ 1.00
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.89
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 28.60
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.11561
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000009
render-token
Render (RNDR) $ 10.04
aptos
Aptos (APT) $ 8.57
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,230.72
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 0.999443
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.39
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.70
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.125158
filecoin
Filecoin (FIL) $ 5.85
mantle
Mantle (MNT) $ 0.978514
stellar
Stellar (XLM) $ 0.108018
arweave
Arweave (AR) $ 47.25
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,058.61
blockstack
Stacks (STX) $ 2.08
okb
OKB (OKB) $ 50.08
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.311097
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.12197
optimism
Optimism (OP) $ 2.55
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.01
maker
Maker (MKR) $ 2,798.35
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.59
vechain
VeChain (VET) $ 0.035582