Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Корисници на Reddit ги споделуваат своите размислувања за инвестирање во Bitcoin на (ATH)

Многу крипто ентузијасти се обратија до социјалните медиуми во петокот за да ги изразат своите мисли. Еден корисник на Reddit по име imyourkingg, наводно, инвестирал 30% од сопственото богатство во Bitcoin (BTC) пред неколку месеци, велејќи:

„Не ми требаат овие пари во следните 5 до 10 години, но морам да признаам дека понекогаш толку се плашам од иднината на Bitcoin; помислата што ми се врти дека цената паѓа и никогаш нема да достигне 100-200 илјади долари, како што велат предвидувањата за 2025+ или пак повторно да достигне најмалку до 55.000 долари. И ги губам тие пари, особено кога сите мои пријатели, мајка ми и семејството ме нарекуваат луд што инвестирам во Bitcoin“.

Децентрализираната природа на Crypto значи дека нема прекинувачи еквивалентни на оние што постојат на традиционалните берзи. Резултирачките циклуси bull market/bear market може да бидат екстремни и тешко да се навикнат на неупатените. Друг корисник на Reddit се качи на подиумот со објава со наслов „60 илјади долари и испаничи:

Ок, така што бев многу нов во крипто и бев жртва на вечера за благодарност, но ми треба помош дали да продавам или задржам. Момци, јас сум за HODL [Hold on for Dear Life], но за сега не можам да си дозволам да купам повеќе.

Цената на Bitcoin имаше разочарувачки почеток во 2022 година, со пад од 11,4% во изминатите 24 часа и 44,7% од највисоките нивоа на сите времиња (ATH) од приближно 68.000 долари во ноември 2021 година.

Раните инвеститори на Bitcoin можеби веќе седат на релативни богатства, ова им олеснува да не паничат во тек на вакви падови на цената. Сепак, истото не може да се каже за инвеститорите кои се нови во играта.

Според извештајот на Huobi Group, 70% од повеќето сопственици на крипто започнале да инвестираат во 2021 година.

Leave a comment

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 62,870.84
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,341.57
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 556.00
solana
Solana (SOL) $ 152.10
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,344.06
xrp
XRP (XRP) $ 0.529918
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.51
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.118399
cardano
Cardano (ADA) $ 0.43677
tron
TRON (TRX) $ 0.138502
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000018
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 26.81
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 62,778.82
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.49
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.75
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 388.23
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.49
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.58
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.87
dai
Dai (DAI) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.68
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.53851
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,482.44
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.181387
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.81
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.00001
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 1.00
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 23.00
fetch-ai
Artificial Superintelligence Alliance (FET) $ 1.30
aptos
Aptos (APT) $ 6.70
stellar
Stellar (XLM) $ 0.103836
monero
Monero (XMR) $ 160.68
blockstack
Stacks (STX) $ 1.88
maker
Maker (MKR) $ 2,849.34
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.073637
vechain
VeChain (VET) $ 0.03126
render-token
Render (RNDR) $ 6.47
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.093531
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.33
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 6.28
okb
OKB (OKB) $ 40.83
mantle
Mantle (MNT) $ 0.749628
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.731188
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.48
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,390.64
injective-protocol
Injective (INJ) $ 21.97
optimism
Optimism (OP) $ 1.81
sui
Sui (SUI) $ 0.803252