Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Донациите за Украина достигнаа 108 милиони долари

Љубителите на блокчејн ширум светот продолжуваат со донации за Украина. Вкупните крипто донации на украинската влада, достигнаа до 108 милиони долари на 09.02.2022 година.

Американската берза Kraken, исто така, објави дека ќе донира околу 10 милиони долари за Украинските клиентите кои веќе имаат креирано сметка пред 9 март. Берзата Kraken планира да депонира BTC со вредност од 1.000 долари на своите украински клиенти во првата фаза од исплатата на овој фонд, без оглед на нивното салдо. Берзата, исто така објави дека нема да наплатува такси за трансфер за повлекувања готовина до 1.000 долари од клиентите. Извршниот директор на Kraken, Jesse Powell, во врска со оваа тема изјави:

„Криптовалутите останува важна хуманитарна алатка, особено во време кога многумина повеќе не можат да им веруваат на традиционалните банки ширум светот“.

Kraken CEO, Jesse Powell

Средствата ќе бидат дистрибуирани во текот на оваа година, што значи дека берзата ќе им даде време на украинските клиенти да го завршат процесот на верификација на сметките.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) исто така се приклучи на напливот на крипто донации за Украина. Од официјалниот Twitter профил на BAYC е изјавено дека до сега веќе се донирани 1 милион долари од страна корисници со паричници кои содржат екосистем на BAYC NFT. Така што и самите креатори BAYC ќе донираат 1 милион долари.

Leave a comment

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 62,507.75
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,334.55
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 553.12
solana
Solana (SOL) $ 151.43
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,335.55
xrp
XRP (XRP) $ 0.529399
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.52
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.117646
cardano
Cardano (ADA) $ 0.435211
tron
TRON (TRX) $ 0.13833
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000018
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 26.81
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 62,620.78
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.51
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.70
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 385.80
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.45
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.55
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.86
dai
Dai (DAI) $ 0.999908
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.65
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.538824
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,482.88
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.176755
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.88
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.00001
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.999268
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 22.95
fetch-ai
Artificial Superintelligence Alliance (FET) $ 1.29
aptos
Aptos (APT) $ 6.71
stellar
Stellar (XLM) $ 0.103821
monero
Monero (XMR) $ 161.37
blockstack
Stacks (STX) $ 1.87
maker
Maker (MKR) $ 2,857.39
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.074076
vechain
VeChain (VET) $ 0.031274
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.093644
render-token
Render (RNDR) $ 6.41
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.34
mantle
Mantle (MNT) $ 0.752313
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 6.29
okb
OKB (OKB) $ 40.55
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.731196
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.48
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,380.13
injective-protocol
Injective (INJ) $ 21.94
optimism
Optimism (OP) $ 1.81
sui
Sui (SUI) $ 0.803464