Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

XRP ја надмина Solana

Блокчејнот Solana претрпе уште еден инцидент што ја затна мрежата и ги попречи корисниците на DeFi да ги приспособат своите колатерирани позиции.

Најновиот проблем со мрежата на Solana се појави среде падот на крипто пазарот. Прекинот му овозможи на XRP да го замени SOL како седма најголема крипто валута.

XRP ја надмина Solana

Мрежата на Solana беше офлајн минатиот викенд, почнувајќи од петок до сабота. Мрежата беше преплавена од дојдовни трансакции. Основачот на Solana, Anatoly Yakovenko, изјави дека „ботови испраќаат дупликати на трансакции“ што предизвикува забавување на мрежата и неуспех на трансакциите.

Гледате, пазарот се уште е светло-црвен бидејќи Bitcoin паѓа на најниските нивоа во последните шест месеци, а другите крипто валути страдаат. Масивната корекција што започна во четвртокот само се влошува како што одминуваат деновите. Solana (SOL) падна од 144 долари во четвртокот рано на најниско ниво од 81,21 долари во моментот на објавување. Следствено, корисниците на DeFi кои позајмиле средства од протоколи за заеми, како што е Soland, сфатиле дека мора да го надополнат колатералот за заемот за да избегнат ликвидации. За жал, тие не можеа да го надополнат својот колатерал поради метежот на мрежата.

Ова значи дека повеќето корисници беа ликвидирани откако мрежата беше преплавена од трансакции генерирани од ботови и тие не беа во можност да ги отплатат своите заеми. На пример, еден корисник на Twitter со корисничко име Klean изгубил 500 SOL токени.

Solana моментално е најголемиот губитник меѓу 20-те најдобри криптовалути, намалувајќи уште 20,01% од нејзината вредност во изминатите 24 часа. SOL сега е намален за повеќе од 68,3% од својот врв во ноември од 259,96 долари.

Најзначајно, XRP ја престигна SOL во големината на пазарна вредност. Со пазарна вредност од 27,32 милијарди долари, XRP моментално е на седма позиција по пазарна вреднос, додека SOL моментално изнесува 27,14 милијарди долари и е на осма позиција.

Растечките проблеми на Solana

Solana забележливо ја доби поддршката од големите инвеститори поради нејзината согледана приспособливост, брзина за обработка на трансакции и релативно ниските трансакциски трошоци. Дури, Банката на Америка предвиде дека Solana може да го зграби пазарниот удел од Ethereum и да стане „Виза на екосистемот на дигитални средства“.

Сепак, Ethereum е многу подложен на прекини на мрежата. Техничкото икање на кое беше сведок во текот на викендот го означува шестиот пат кога блокчејнот на Solana претрпе прекин во изминатиот тримесечен период.

Развивачите на мрежата на Solana работат на целосно решавање на постојаните прекини. Фондацијата Solana го објави изданието 1.8.14 со кое ќе се обидат да ги „ублажат најлошите ефекти на овој проблем“. Изданието 1.9 во моментов е во живо на тестнет, каде што енергично се тестира пред да се објави. Инженерите на Solana, исто така, се очекува да започнат со повеќе подобрувања во текот на следните 8-12 недели.

Leave a comment

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,042.43
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,154.43
tether
Tether (USDT) $ 0.999704
bnb
BNB (BNB) $ 571.87
solana
Solana (SOL) $ 149.85
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,149.94
xrp
XRP (XRP) $ 0.526269
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.161521
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.22
cardano
Cardano (ADA) $ 0.506685
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000027
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 38.08
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 65,058.43
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 511.98
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.21
tron
TRON (TRX) $ 0.111213
chainlink
Chainlink (LINK) $ 14.92
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 15.83
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.739236
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 84.86
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.85
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.75
dai
Dai (DAI) $ 0.999768
aptos
Aptos (APT) $ 10.16
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 27.89
mantle
Mantle (MNT) $ 1.24
blockstack
Stacks (STX) $ 2.76
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
filecoin
Filecoin (FIL) $ 6.62
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.130855
render-token
Render (RNDR) $ 9.05
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.64
okb
OKB (OKB) $ 55.85
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115544
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.20
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.21
bittensor
Bittensor (TAO) $ 475.26
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,177.14
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.087125
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 3.04
vechain
VeChain (VET) $ 0.042002
maker
Maker (MKR) $ 3,132.64
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.120219
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.289584
injective-protocol
Injective (INJ) $ 29.32
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.49
optimism
Optimism (OP) $ 2.49
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000006