Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Владата на САД премести 922 милиони долари во Bitcoin

Американската влада префрлила Bitcoin во вредност од 922 милиони долари од два паричници за криптовалути во кои имало средства запленети од Bitfinex во 2016 година.

Вреди да се одбележи дека овој трансфер се случи истиот ден кога Bitcoin надмина 60.000 долари за прв пат по повеќе од две години. Bitcoin-от се тргуваше по 62.507 долари, зголемувајќи се за 5,52% во 24 часа до 21:45 часот на 21 февруари, UTC време.

Првиот тест трансфер се случи на 28 февруари во 15:39 за само 1 BTC (60.200 долари во моментот на трансферот). Набргу потоа, паричникот означен од американската влада направи уште три трансфери во вредност од 2.817 BTC (172,74 милиони долари), 0,01 BTC (613,35 долари) и 12.267 BTC (748,46 милиони долари), според податоците на Arkham Intelligence.

Владата ги заплени овие средства во 2016 година, откако Bitfinex беше хакиран за приближно 119.754 BTC (над 7,4 милијарди долари по сегашна цена).

Leave a comment

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 62,607.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,326.91
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 553.57
solana
Solana (SOL) $ 151.49
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,329.84
xrp
XRP (XRP) $ 0.529158
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.50
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.117741
cardano
Cardano (ADA) $ 0.435843
tron
TRON (TRX) $ 0.138554
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000018
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 26.94
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 62,605.77
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.50
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.80
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 383.58
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.50
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.57
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.83
dai
Dai (DAI) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.89
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.538254
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,466.75
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.176994
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.82
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.00001
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.999636
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 22.98
fetch-ai
Artificial Superintelligence Alliance (FET) $ 1.31
aptos
Aptos (APT) $ 6.73
stellar
Stellar (XLM) $ 0.104605
monero
Monero (XMR) $ 160.28
blockstack
Stacks (STX) $ 1.87
maker
Maker (MKR) $ 2,842.43
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.073478
vechain
VeChain (VET) $ 0.031482
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.09359
render-token
Render (RNDR) $ 6.44
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.34
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 6.30
mantle
Mantle (MNT) $ 0.750387
okb
OKB (OKB) $ 40.60
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.72983
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.50
injective-protocol
Injective (INJ) $ 22.05
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,375.50
sui
Sui (SUI) $ 0.812002
optimism
Optimism (OP) $ 1.80