Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Terra (LUNA) ќе купи Bitcoin во вредност од 10 милијарди долари. Еве зошто!

Terra е еден од најбрзо растечките блокчејни во моментов. Навидум излезе од никаде, мрежата брзо стана силен ривал на водечките платформа за паметни договори. По досегашниот успех, основачот на мрежата Terra, Do Kwon, објави дека ќе купуваат Bitcoin за да им послужат како резерви.

Зошто Terra купува Bitcoin?

Bitcoin-от често се нарекува „дигитално злато.“ Тоа е затоа што Bitcoin-от се гледа како подобро средство за инвестиција во споредба со златото. Со текот на годините, вредността на Bitcoin-от покажа неверојатен раст и стана како една од најефикасните складишта за вредност, гледајќи дека повеќе луѓе избираат да го складираат своето богатство во криптовалутата наместо злато.

Токму поради оваа причина Terra избра да ги има своите резерви во Bitcoin. Во твит, Kwon објави дека мрежата купува Bitcoin за своите резерви. Овие резерви ја поддржуваат стабилна валута UST која се користи за широко распространето учество на мрежата. Основачот откри дека Terra планира да купи биткоин во Bitcoin од повеќе од 10 милијарди долари за да послужи како нејзини резерви за овој токен.

Leave a comment

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,042.43
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,154.43
tether
Tether (USDT) $ 0.999704
bnb
BNB (BNB) $ 571.87
solana
Solana (SOL) $ 149.85
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,149.94
xrp
XRP (XRP) $ 0.526269
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.161521
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.22
cardano
Cardano (ADA) $ 0.506685
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000027
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 38.08
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 65,058.43
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 511.98
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.21
tron
TRON (TRX) $ 0.111213
chainlink
Chainlink (LINK) $ 14.92
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 15.83
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.739236
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 84.86
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.85
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.75
dai
Dai (DAI) $ 0.999768
aptos
Aptos (APT) $ 10.16
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 27.89
mantle
Mantle (MNT) $ 1.24
blockstack
Stacks (STX) $ 2.76
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
filecoin
Filecoin (FIL) $ 6.62
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.130855
render-token
Render (RNDR) $ 9.05
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.64
okb
OKB (OKB) $ 55.85
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115544
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.20
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.21
bittensor
Bittensor (TAO) $ 475.26
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,177.14
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.087125
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 3.04
vechain
VeChain (VET) $ 0.042002
maker
Maker (MKR) $ 3,132.64
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.120219
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.289584
injective-protocol
Injective (INJ) $ 29.32
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.49
optimism
Optimism (OP) $ 2.49
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000006